Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda radar

am circulat pe o portiune de drum cu doua benzi pe sens si in coloana cu alte doua masini eu fiind al treilea si ultimul. Pe mine m-a oprit agentul (singur fiind)de pe masina cu radar pretinzand ca am depasit viteza legala de 50km/h. Am solicitat sa-mi arata poza la care a raspuns ca nu permite legea, urcanduse in masina dupa cateva minute m-a chemat si mi-a aratat un filmuleti in care toti trei eram in aceas timp pe ecran spunand ca radarul putea masura viteza fiecaruia separat cum avansau primul mergand cu 51km/h al doilea cu 58km/h si eu din urma cu 76 km/h . Daca contest am sanse de castig pe baza ca nu exista o poza clara cu masina mea singura pe poza cu viteza masurata de radar?
Aveti posibilitatea sa formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile.
Prima conditie pentru a avea sanse de castig este sa uzati de dreptul de a ataca procesul verbal respectiv.
Contestati pv de contraventie si solicitati comunicarea de catre politie a fotografiei respective,a certificatului de omologare a radarului,buletinul de verificare metrologica,autorizatia de operator radar etc.In functie de existenta si valabilitatea acestor acte va puteti construi apararea.
ma refer la situatie ca pe poza sint doua masini cum se identifica care cu cat circula?
contestatia pot trimite prin posta? unde gasesc modele de formulare?
Nu exista "modele de formulare". Plangerea contraventionala trebuie redactata si motivata in drept si in fapt in functie de situatia concreta a spetei dvoastra.