avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre contract pe perioada determinata

buna ziua as vrea si eu cateva informatii despre o problema ;sunt angajata pe perioada determinata acum o sapt am fost suspendata pt 2 sapt pt abateri disciplinare in urma careia am fost convocata sa dau explicatii acum vreau sa va intreb daca imi pot da demisia /
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:47, 2 Iunie 2014
daca sunt suspendata pana pe data de 30.05 imi pot depunde demisia?
?
daca imi vine iar convocare pt cercetare la abatere disciplinara as putea sa nu o semnez ?si daca da ce se intampla?
V-am spus deja anterior, ca va puteti da demisia .

Neprezentarea la comisia de disciplina fara a avea un motiv obiectiv privind absenta da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea dvs., fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile

si demisia se ia in considerare cu data de azi de exemplu?

1. Nu aveti de ce sa platiti prejudiciul de doua ori. Cine v-a spus asta?

2. Demisia se depune cand doriti dvs., ea nu se aproba de catre angajator ci el ia la cunostinta si se conformeaza prevederilor legale.
Ultima modificare: Luni, 26 Mai 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara vreau_sa_stiu vreau_sa_stiu daca am trimis prin posta convocarea pentru cercetarea disciplinara dar angajatul in cauza tot vine la lucru.....nu se suspenda contractul pe perioada ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara in perioada de preaviz nyusziful nyusziful Buna ziua. 4 salariati - bucatari, au decis toti odata sa vina sa isi prezinte demisiile. Fara sa invoce niciun motiv, si nici faptul ca le-am fi incalcat ... (vezi toată discuția)
Preaviz Elena714 Elena714 În cazul în care salariatul are deja 90 de zile lucrătoare, respectiv își dă demisia și nu poate sta perioada de preaviz. Care sunt consecințele ... (vezi toată discuția)