Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre contract pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre contract pe perioada determinata

buna ziua as vrea si eu cateva informatii despre o problema ;sunt angajata pe perioada determinata acum o sapt am fost suspendata pt 2 sapt pt abateri disciplinare in urma careia am fost convocata sa dau explicatii acum vreau sa va intreb daca imi pot da demisia /
daca sunt suspendata pana pe data de 30.05 imi pot depunde demisia?
?
daca imi vine iar convocare pt cercetare la abatere disciplinara as putea sa nu o semnez ?si daca da ce se intampla?
V-am spus deja anterior, ca va puteti da demisia .

Neprezentarea la comisia de disciplina fara a avea un motiv obiectiv privind absenta da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea dvs., fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile

si demisia se ia in considerare cu data de azi de exemplu?

1. Nu aveti de ce sa platiti prejudiciul de doua ori. Cine v-a spus asta?

2. Demisia se depune cand doriti dvs., ea nu se aproba de catre angajator ci el ia la cunostinta si se conformeaza prevederilor legale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane