Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lãmuriri in privința sultei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lãmuriri in privința sultei

In anul 2007,la succesiunea apartamentului si a toatei averi a parintilor mei,a fost initiata o sulta in favoarea mea in valoare de 30000 lei,reprezentind partea care mi se cuvinea,
Acum,fratele meu doreste sa vinda apartamentul si imi contesta sulta
Ceea ce doresc sa aflu este daca aceasta sulta poate fi atacata si daca isi pastreaza valoarea,adica cei 30000 de lei
Valoarea sultei, stabilita in actul de succesiune, nu se modifica cu trecerea timpului si nici nu poate fi atacata. Dar banii dupa 3 ani se prescriu. Daca nu i-ati primit inca nici nu prea mai puteti sa-i cereti.