Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecarea copilului din tara fara acordul ambilor ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecarea copilului din tara fara acordul ambilor parinti

Buna ziua,
As dori sa stiu, daca dupa un divort incheiat la notar, prin care se dovedeste ca, copilul este in custodia memei insa tatal are drept de vizita 2 ore/zi, la domiciliul tatalui, poate mama sa scoata copilul din tara fara acordul tatalui pentru 1 luna sau 2? am gasit pe forum pareri contradictorii.
Nu poate daca parintii exercita impreuna autoritatea parinteasca.
Daca divortul este incheiat la notar cel mai probabil custodia este comuna (si nu a mamei) si locuinta este stabilita la mama.
N-am auzit inca de o astfel de exceptie (autoritatea parinteasca exclusiva) stabilita la notar.
Deci, daca parintii exercita in comun autoritatea parinteasca atunci ambii parinti trebuie sa-si dea acordul la iesirea din tara cu minorul (fie personal, fie prin declaratie notariala)