Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie pt. concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie pt. concediu de maternitate

Buna ziua,
Ma numesc Luiza. Sunt in prezent in concediu de crestere si ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, mai exact copilul meu implineste 2 ani pe 12martie 2015. Imi doresc inca un copil dar ma intereseaza cum calculez indemnizatia de crestere copil.
Ce luna trebuie sa iau in considerare ca data de incepere a muncii? Cu o luna inainte de 12 martie 2015, adica la 1 an si 11 luni?
Cum calculez indemnizatia?
85% din veniturile din ultimele 12 luni?
sau iau aceeasi indemnizatie daca se naste inainte de 12martie2015
sau se calculeaza si cu concediu pre-post natal ?
Multumesc!
alexandraluiza, utilizator
Nu veti putea intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca la momentul solicitarii acestui concediu nu sunteti salariata sau in somaj indemnizat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc!
Daca in cazul in care gasesc o firma care sa ma angajeze pe perioada DETERMINATA (pana la data de 13 feb 2015 cand intru in prenatal) as putea intra in somaj? S-ar cumula perioada de dinainte de a intra in CCC plus aceasta perioada pana la prenatal? Sau perioada de CCC nu intra in calculul somajului?
O zi buna!
1. - La incetarea contractului individual de munca pe perioada determinata la dat expirarii termenului pentru care a fost incheiat puteti benficia de indemnziatie de somaj.
- Se vor lua in calcul lunile lucrate dupa CCC si (pana la 12 luni) lunile lucrate dupa CCC.

2. Perioada de CCC nu este stagiu de cotizare la somaj ci este stagiu asimilat si se ia in calcul numai pentru stabilirea perioadei cat trebuie sa beneficiati de indemnizatie de somaj.