Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Titular credit decedat.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Titular credit decedat.

Buna Ziua,
Tatal meu a murit acum o saptamana.Avea un credit la BCR si asigurare de viata.Dar a semnat-o "ca primarul",ca nu e bolnav de inima ...si era.Baca cere pentru asigurare copie fisa medicala,copie certificat deces si asigurarea in original.Poate asiguratoru sa obtina fisa medicala de la medicul de familie fara acordul meu,chiar daca tatal meu a semnat ca le da voie?!Daca eu refuz sa le dau aceast copie mai pot cere asiguratorului BCR asigurari sa plateasca creditul?Am copie legalizata dupa constatarea decesului.Nu trebuia sa-i ceara fisa inainte sa-i accepte asigurarea si sa incaseze bani pentru ea?!Cum sa procedez?!
Multumesc!
nu vi se poate raspunde decat studiind cazul in speta ( contractul de asigurare etc.) ar fi recomandabil sa consultati un avocat.
Asiguratorul nu e interesat sa ceara fisa medicala, dar nici nu va despagubi, nici daca ii duceti fisa, nici daca nu ii duceti fisa.