Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Un nou credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Un nou credit

buna ziua.in 2010 am luat pe rate un scuter din magazin,cum cu criza ca am ramas fara serviciu si eu si sotul nu am mai avut posibilitatea de plata,cei de unde am luat scuteru mau dat la o firma de recuperatori la care in luna aceasta am ajuns cu ei la comun acord ca le platesc rata lunara,dar intrebarea mea este urmatoarea,eu mai pot sa scot acuma un nou credit daca timp de 4 ani nu am platit?bine inteles sunt constienta ca sunt in baza de rau plasnic dar am auzit ca dupa 4 ani se prescrie?cum ii asta adica dupa 4 ani nu mai apari in baza de date cu datori?asta nu inteleg eu daca sunteti amabili si puteti sa imi raspundeti va multumesc frumos
Depinde de la cine ati luat creditul pentru scuter, de la banca sau de la magazin. Trebuie vazut contractul de credit. In al 2-lea rand depinde de unde vreti sa luati urmatorul credit, daca il veti lua de la o banca, aceasta in primul rand va verifica baza de data si veti rpimi raspunsul pe loc. In al 3-lea rand, daca au trecut mai mult de 3 ani de cand ati luat scuterul si nu l-ati achitat, poate ca a intervenit prescriptia extinctiva si creditorul era sanctionat in dreptul sau material de actiune asupra creantei datorata de dvs. Asta trebuia verificat inainte sa reluati plata ratelor.
si cum as putea verifica?au trecut mai mult de trei ani,asta as vrea sa stiu daca a trecut timpul ma afecteaza la cererea unui nou credit?scuteru ii luat din magazin prin banca
ale2012, utilizator
Nu aveti ce verifica. Mergeti si incercati la banci sa luati imprumut, nu inseamna ca daca sunteti in biroul de credit nu va mai da banca imprumut.
eu vreau sa stiu dupa cati ani aproximativ se sterge datoria din birou de rau plasnic pentru ca stiu ca sotul meu a incercat sa ia un credit si nu ii sa aprobat din acesta cauza pentru ca figura in birou de creditare ca rau plasnic cu o restanta de 200 ron adica doua milioane
Intervalul de timp pentru care informaţiile aferente unui credit sunt afişate în Raportul de Credit este de 4 ani de la data ultimei actualizări transmise.
[ link extern ]