Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Un nou credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Un nou credit

buna ziua.in 2010 am luat pe rate un scuter din magazin,cum cu criza ca am ramas fara serviciu si eu si sotul nu am mai avut posibilitatea de plata,cei de unde am luat scuteru mau dat la o firma de recuperatori la care in luna aceasta am ajuns cu ei la comun acord ca le platesc rata lunara,dar intrebarea mea este urmatoarea,eu mai pot sa scot acuma un nou credit daca timp de 4 ani nu am platit?bine inteles sunt constienta ca sunt in baza de rau plasnic dar am auzit ca dupa 4 ani se prescrie?cum ii asta adica dupa 4 ani nu mai apari in baza de date cu datori?asta nu inteleg eu daca sunteti amabili si puteti sa imi raspundeti va multumesc frumos
si asta cum vine de la data ultimei actualizări transmis?de la data de cand ei mai instiintat de datorie?
de la data la care ei transmit informatia biroului de credit.
daca nu au mai transmis nimic de la data inregistrarii, se va radia inscrierea in 4 ani. Daca ati plati, ei transmit ca s-a platit si se va radia peste 4 ani.