Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal - parte civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal - parte civila

In faza de cercetare penala pentru infractiunile de complicitate taiare fara drept de arbori si complicitate furt de arbori instituitia publica s-a constituit parte civila cu suma de 100 lei .
Prin ordonanta se trimitere in instanta dosarul pentru instigare la taiere fara de arbori stabilindu-se un prejudiciu de 10 lei, infractiunea de complicitate la furt de arbori este scoasa de sub urmarire penala iar pentru infractiunea de furt de arbori se dijunge cauza fata de AN.
Intrebare : Daca ne-am constituit parte civila in faza de cercetare penala pentru cele 2 infractiuni complicitate la taiare si furt cu suma de 100 lei la primul termen de judecata ,instanta poate pune in discutie valoarea prejudiciului avand in vedere faptul ca prin ordonanta s-a stabilit prejudiciu de 10 lei pentru instigare la taiare
instanta se pronunta pe valoarea prejudiciului prin sentinta penala. Instanta poate sa decida cat din pretentiile partii civile este fondata