Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu micsorat !!!!!???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu micsorat !!!!!???

Buna ziua ...am si o o nelamurire, lucrez intr-o fabrica cu 700 de angajati si incepand de luna trecuta ni sa taiat 25% din salariu pe motiv ca asa vrea patronul.E normal sa muncesc 160 de ore pe luna si sa imi fie platite 120???Nu ar trebuii ca orele care nu ne sunt platite sa le stam acasa???:(:(
Modificarea unilaterala a c.i.m. este posibila numai in cazurile prevazute de Codul Muncii.

In speta, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Dvs aveti posibilitatea de a contesta in instanta decizia unilaterala de modificare a salariului de catre angajator.
Cornel Vasile, Consilier juridic