Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Facturare ape meteorice la casa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Facturare ape meteorice la casa

Buna ziua,

Locuiesc la casa cu curte iar terenul este in totalitate format din pamant.
Lunar primesc in factura o suma aferenta colectarii in sistemul de canalizare a apelor meteorice de pe terenul si casa mea.
In conditiile in care nici un litru de apa meteorica de la mine din curte nu ajunge in canalizare este legala aceasta taxa?

Multumesc.
Nu stiu cat de legal sau corect este , ideea este ca platim cu totii si eu sunt in aceeiasi situatie. Mie imi pare aberant si faptul ca se factureaza ca apa canal toata cantitatea de apa intrata conform apometrului. Din cate constat in gospodarie exista si alte surse de consum a apei : flori ghiveci, gradina , mancare sau poate duc apa de la robinet la vecini, e normal sa platesc ca si cum toata apa a mers la canal???#-o