Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract director societate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract director societate

Buna seara,
In cadrul unei societati comerciale s-a incheiat un contract de prestari servicii, cu societatea prestataoare.
Acest contract este semnat de direcorul societatii comerciale, nu de asociatul unic.
Directorul nu a prezentat o imputernicire la semnarea contractului. A semnat cu numele sau in calitate de director si a aplicat stampila societatii.
Poate fi anulat contractul?
Multumesc,
Stimat forumist,

Nu cred că este anulabil respectivul contract.

Dacă este executat, în primul rând este vorba despre o ratificare de mandat, iar discuțiile sunt inutile, în acest caz. Iar, pe de altă parte, directorul ar putea avea un mandat din partea administratorului/ori prin hotărâre AGA, neprezentat dvs, dar nu mai puțin valabil.
Cu stimă.