Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere-riscuri asociate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere-riscuri asociate

Sunt in negociere cu proprietarul ptr inchirierea unui apartament.

Proprietarul se afla in proces de divort .Casa pe care o inchriez este proprietatea ambilor soti. Contractul de inchiriere va fi semnat doar de catre sot, cei doi soti fiind cu domicilii separate.

Intrebari

- Este suficienta semnatura unui singur proprietar pe contractul de inchiriere ?
- Contractul de inchiriere poate fi denuntat de catre sotia cu care se afla in divort?
- Pot exista si alte riscuri privind aceasta modalitate de inchiriere?

Daca nu se solutioneaza si partajul este necesar sa existe si semnatura celuilalt coproprietar-pentru a preintampina eventuale pretentii din partea acestuia