avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere-riscuri asociate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere-riscuri asociate

Sunt in negociere cu proprietarul ptr inchirierea unui apartament.

Proprietarul se afla in proces de divort .Casa pe care o inchriez este proprietatea ambilor soti. Contractul de inchiriere va fi semnat doar de catre sot, cei doi soti fiind cu domicilii separate.

Intrebari

- Este suficienta semnatura unui singur proprietar pe contractul de inchiriere ?
- Contractul de inchiriere poate fi denuntat de catre sotia cu care se afla in divort?
- Pot exista si alte riscuri privind aceasta modalitate de inchiriere?


Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:40, 3 Iunie 2014
Daca nu se solutioneaza si partajul este necesar sa existe si semnatura celuilalt coproprietar-pentru a preintampina eventuale pretentii din partea acestuia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere coproprietate ContSters277797 ContSters277797 Am un proces de partaj in derulare. Imobilul care face obiectul partajului este locuit de fostul sot, eu locuind momentan in alt spatiu. Imobilul este bun ... (vezi toată discuția)
Lmpartire chirie imobil aflat in coproprietate Universul_tau Universul_tau Buna ziua, Am urmatoarea speta. Doua persoane (soti) detin in coproprietate un imobil pe care l-au inchiriat. Suma aferenta inchirierii este virata ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere adriana paduraru adriana paduraru Buna ziua! Separati in fapt, avand in comun un magazin de propietate personala, inainte de a deschide divortul,sotul meu inchiriaza spatiul concubinei lui pe o ... (vezi toată discuția)