Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Asociere in participatiune cu o firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Asociere in participatiune cu o firma in insolventa

Poate fi incheiat un contract in asociere in partecipatiuni intre doua societatii din care una este in insolventa si aporta la aceasta asociere un imobil?
Pentru ca nu a fost ridicat dreptul de administrare.
Atentie, art. 46 pe care il citezi tu se refera la situatia in care dr de administrare e ridicat .
In primul mesaj ati scris ca una societatea este in insolventa, asta inseamna ca s-a deschis procedura de insolventa, asta inseamna ca art.46 pe care il citez eu, atentie .. ridica de iure debitorului dreptul de administrare (mai putin exceptia stipulata in textul normei citate).