Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Salutari tuturor! Matusa mea impreuna cu sotul dansei doreste sa doneze ficei (este singurul copil) una din proprietatile lor. Fica este casatorita , si sotul dansei in decursul de 10-15 ani a detinut 3 masini pe care le-a vandut si nu le-a radiat, motiv pentru care impozitul si penalitatile au ajuns la 15000 lei. Matusa vrea sa stie daca fiscul poate sa execute silit proprietatea ficei. In acest moment fica si ginerele nu detin bunuri mobile sau imobile pe numele lor.
Va multumesc anticipat,
DA, la un moment dat poate sa o pateasca, este riscant.

Dar mai apare o intrebare : erau casatoriti sau nu, cand sotul a avut cele 3 masini, actualmente neradiate?