Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Desfiintare adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Desfiintare adunare generala

Buna ziua,

Cum se poate desfiinta adunarea generala a unui ONG, tinand cont si de faptul ca ONG-ul este inactiv?

Va multumesc!
Hotărârile adoptate prin adunarea generală pot fi atacate, respectiv se poate face opoziție de către orice persoană care justifică un interes.
Daca este inactivă, și prin aceasta se înțelege activitate suspendată, în măsura în care hotărârea vizează o activitate care intră sub incidența celei suspendate, sepoate pune problema nulității actului respectiv.
MihaiTeris a scris:

Hotărârile adoptate prin adunarea generală pot fi atacate, respectiv se poate face opoziție de către orice persoană care justifică un interes.
Daca este inactivă, și prin aceasta se înțelege activitate suspendată, în măsura în care hotărârea vizează o activitate care intră sub incidența celei suspendate, sepoate pune problema nulității actului respectiv.

Si cum pot face acest lucru, exista o procedura speciala?

Multumesc

Adunarea Generala si Consiliul Director sunt organe obligatorii pentru orice asociatie, nu se pot desfiinta. Doar li se poate modifica componenta.... Dispar ca organ doar odata cu incetarea existentei asociatiei, prin dizolvare (voluntara, de drept sau judiciara).
Daca e vorba de validitatea unei sedinte a Adunarii Generale sau a unei hotarari a Adunarii Generale: orice persoana interesata poate ataca in justitie si obtine anularea pentru ilegalitate sau nestatutaritate a hotararilor Adunarii Generale... actiunea trebuie introdusa la Judecatoria de care apartine sediul asociatiei, in 15 zile de la sedinta de AG in cazul ca cel in cauza a participat la acea sedinta ( caz in care el trebuie sa fi votat contra acelei hotarari si sa fi cerut sa se consemneze in procesul-verbal acest fapt) sau in 15 zile de cand a aflat de acea hotarare pentru cine nu a fost prezent la acea sedinta... Totusi nu cred ca e realista asteptarea ca pe un forum sa va explice cineva in detaliu de la A la Z cum se redacteaza si introduce o cerere de chemare in judecata.... ca e vorba totusi de un proces....