avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimb teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimb teren agricol

Buna ziua. In conditiile noilor reglementari, pot schimba un teren agricol extravilan, cu o casa? Am aceleai obligatii, de respectare a dreptului la preemtiune? E situatie speciala? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: marcellutz , utilizator 11:21, 7 Iunie 2014
dreptul de preemptiune nu se aplica contractelor de schimb imobiliar. doar instrainarilor prin vanzare.
Multumesc. Bafta tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de preemptiune al proprietarilor vecini zbye zbye [b]vecinii mai au drept de preemptiune la terenul extravilan categoria padure, sau doar arendasii ????[/b] (vezi toată discuția)
Vanzare teren arendat g2na g2na buna ziua, am un teren extravilan pe care vreau sa-l arendez. Arendasul ar vrea sa se faca un contract pe 10 ani, insa eu nu stiu daca in acest timp (cei ... (vezi toată discuția)
Schimb teren extravilan = act de vanzare cumparare ? dangostin dangostin Buna ziua. Recent am vazut ca s-a aprobat si a intrat in vigoare Ordinul nr. 719/740/M.57/2333/2014, referitor la restrictiile ce se aplica la vanzarea ... (vezi toată discuția)