avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc De Parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc De Parcare

Buna,

Daca un vecin are un loc de parcare platit de cativa ani si eu doresc sa licitez pe locul respectiv, atunci cand contractul ii expire( cred dupa 1 an desi eu nu stiu acest lucru), cum procedez sa licitez si cine are prioritate? Mentionez ca nu doresc sa "fur" locul persoanei respective ci doar a fost o discutie mai aprinsa.

Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iunie 2014
Coco1807, utilizator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 13:10, 18 Iunie 2014
De unde ati dedus ca locul de parcare se atribuie prin "licitatie" ??Se intelege ca nu vreti sa-l "furati" ci doar sa il "luati".
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iunie 2014
legalmgm, utilizator
Locurile de parcare nu se liciteaza ci se concesioneaza anual de la autoritatea locala
Locul de parcare poate fi concesionat numai daca solicitantul prezinta documente din care rezulta ca detine autovehicul cu adresa la locul unde solicita spatiu de parcare
Are prioritate cel care are cursivitate in a achita contract sau in caz de renuntare ,persoana care isi manifesra interesul
Conform norme in vigoare titularul contractului de concesiune spatiu de parcare are dreptul sa anunte interesul pentru renuntare la locul de parcare si obligatia ca pana la 31 .03 sa achite integral c/v contract de concesiune
Dupa aceasta data,locurile pentru care nu au fost incheiate contracte de concesiune,pot fi solicitate de alti solicitanti care intrunesc conditiile
[ link extern ]
De aici am luat regulamentul si de aici am inteles ca se liciteaza. Ok sa zicem se concesioneaza. Daca toate locurile din zona in care stau au fost concesionate, si mereu cei care detin locul doresc prelungirea, eu ca un nou proprietar de masina nu o sa achizitionez/concesionez/licites pentru un nou loc de parcare decat daca cineva nu plateste locul???

Pentru legalmgm: nu doresc sa-l iau, este un prieten si era o discutie intre noi 2 la un pahar de bere.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iunie 2014
Coco1807, utilizator
Autoritatea locala detine un numar limitat de locuri de parcare,pe care le concesioneaza celor interesati
Este arhicunoscuta disproportia intre numarul de autovehicule existente si locurile de parcare concesionate de catre autoritatea locala
In alte tari (in Elvetia de exemplu) nu poti inmatricula masina daca nu faci dovada detinerii unui loc de parcare. La noi daca locurile sunt insuficiente, atunci ar trebui licitate si atribuite celui care plateste mai mult. Mie personal mi se pare un lux detinerea unei masini in zona urbana, iar luxul se plateste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcarea din spatele blocului Locatarul de la bloc Locatarul de la bloc am parcat masina din anul 2000, anul acesta primaria a trasat locuri de parcare , vecinul de la cealalta scara are 2 masini, si acum parcheaza si pe locul ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Andreic22 Andreic22 Buna seara, Urmeaza sa cumpar un apartament unde actualul proprietar detine loc de parcare platit pe tot anul 2019. Cum se face trecerea locului de parcare ... (vezi toată discuția)
Locuri parcare Ionut_Gabriel Ionut_Gabriel Buna seara,cate locuri de parcare poate detine un cetatean? Ma refer la cele care le poti inchiria de la primarie. Parcarea din fata blocului este una ... (vezi toată discuția)