Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc De Parcare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc De Parcare

Buna,

Daca un vecin are un loc de parcare platit de cativa ani si eu doresc sa licitez pe locul respectiv, atunci cand contractul ii expire( cred dupa 1 an desi eu nu stiu acest lucru), cum procedez sa licitez si cine are prioritate? Mentionez ca nu doresc sa "fur" locul persoanei respective ci doar a fost o discutie mai aprinsa.

Va multumesc
Coco1807, utilizator
De unde ati dedus ca locul de parcare se atribuie prin "licitatie" ??Se intelege ca nu vreti sa-l "furati" ci doar sa il "luati".
legalmgm, utilizator
Locurile de parcare nu se liciteaza ci se concesioneaza anual de la autoritatea locala
Locul de parcare poate fi concesionat numai daca solicitantul prezinta documente din care rezulta ca detine autovehicul cu adresa la locul unde solicita spatiu de parcare
Are prioritate cel care are cursivitate in a achita contract sau in caz de renuntare ,persoana care isi manifesra interesul
Conform norme in vigoare titularul contractului de concesiune spatiu de parcare are dreptul sa anunte interesul pentru renuntare la locul de parcare si obligatia ca pana la 31 .03 sa achite integral c/v contract de concesiune
Dupa aceasta data,locurile pentru care nu au fost incheiate contracte de concesiune,pot fi solicitate de alti solicitanti care intrunesc conditiile
[ link extern ]
De aici am luat regulamentul si de aici am inteles ca se liciteaza. Ok sa zicem se concesioneaza. Daca toate locurile din zona in care stau au fost concesionate, si mereu cei care detin locul doresc prelungirea, eu ca un nou proprietar de masina nu o sa achizitionez/concesionez/licites pentru un nou loc de parcare decat daca cineva nu plateste locul???

Pentru legalmgm: nu doresc sa-l iau, este un prieten si era o discutie intre noi 2 la un pahar de bere.
Coco1807, utilizator
Autoritatea locala detine un numar limitat de locuri de parcare,pe care le concesioneaza celor interesati
Este arhicunoscuta disproportia intre numarul de autovehicule existente si locurile de parcare concesionate de catre autoritatea locala
In alte tari (in Elvetia de exemplu) nu poti inmatricula masina daca nu faci dovada detinerii unui loc de parcare. La noi daca locurile sunt insuficiente, atunci ar trebui licitate si atribuite celui care plateste mai mult. Mie personal mi se pare un lux detinerea unei masini in zona urbana, iar luxul se plateste.