avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare

Buna seara,
Urmeaza sa cumpar un apartament unde actualul proprietar detine loc de parcare platit pe tot anul 2019.
Cum se face trecerea locului de parcare pe masina si numele meu?
Odata cu vanzarea locuintei locul de parcare devine liber si oricine il poate prelua sau eu am intaietate?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Andreic22 , utilizator 16:46, 26 Februarie 2019
Anterior incheierii formalitatilor de tranzactionare drept de folosinta loc parcare conveniti cu vanzatorul si va prezentati la serviciul specializat din primarie unde urmeaza sa se incheie documentele de concesiune loc parcare pe numele dv
Legal,primaria nu concesioneaza locurile de parcare cu prioritate ci pe principiul primul sosit primul servit este in interesul primariei sa isi asigure fluenta de fonduri la buget
Masina este pe numele altei persoane iar eu voi fi proprietarul apartamentului!
La primarie e necesar sa se prezinte cel care are masina sau cel care va fi proprietarul apartamentului ( eu)?
Ati specificat ca inainte de formalitatile de vanzare sa fie facute aceste lucruri. Eu daca nu am niciun document din care sa rezulte ca voi fi proprietar, sau datele din talonul masinii, buletinului nu sunt schimbate se poate face asta?
Din cate am mai auzit e necesar sa fie facut buletinul pe noua adresa sa primesti loc de parcare...
Daca proprietar este alta persoana nu aveti sanse sa obtineti concesionare loc de parcare auto
In conditiile in care dv detineti antecontract vanzare cumparare bun imobil puteti face dovada domiciliului
In cazul dv nu veti putea obtine loc parcare atat timp cat dv nu sunteti proprietar vehicul
Cu contract de comodat se poate? Dar doar dupa semnare contract vanzare ( nu am facut antecontract)
In cele din urma am pus si o intrebare la primarie si mi-au aratat fluxul exact pentru preluare loc de parcare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preluare loc parcare? dupa cumparare imobil blitzblitz blitzblitz Buna ziua, Urmeaza sa cumpar un apartament in sectorul 4 iar propietarul actual detine loc de parcare platit la Primaria Sectorului 4. Se poate prelua ... (vezi toată discuția)
Reziliere parcare eliaroman eliaroman Buna ziua, Am achizitionat un apartament in 20.12.2016. Proprietarul are parcarea platita pana in decembrie 2016. Acum cand am fost la ADP sa preluam locul ... (vezi toată discuția)
Parcare platita, autorizatie retrasa Eduardedd Eduardedd Buna ziua! Am in proprietate un apartament si o casa, in apartament am locuit pana sa-mi cumpar casa si detin un loc de parcare in fata blocului, in baza unei ... (vezi toată discuția)