Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate parcarea din spatele blocului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

parcarea din spatele blocului

am parcat masina din anul 2000, anul acesta primaria a trasat locuri de parcare , vecinul de la cealalta scara are 2 masini, si acum parcheaza si pe locul meu...fie ca sunt in localitate acasa sau iesit la piata , la intrebarea pusa de mine de ce parcheaza fata lui, mi-a spus ca el detine 2 locuri...e legal? multumesc ...
Trebuie sa mergeti la adp -ul din sectorul respectiv si sa solicitati informatii despre hotararea de consiliu local/regulamentul ce reglementeaza parcarea.In mod normal nu se atribuie 2 locuri pentru un singur apartament .
Locurile de parcare auto nu se aloca per apartament,ci persoanelor fizice care fac dovada ca detin domiciliul si bunul mobil in zona unde solicita alocare loc parcare
@locatarul de la bloc
dv precizati ca ati parcat masina din anul 2000-perioada in care primaria nu amenajase spatiul drept spatiu parcare auto
Acum sunteti mirat ca vecinul de la alta scara parcheaza mai multe masini,dar nu faceti niciun fel de precizari daca dv detineti sau nu incheiat contract de concesiune loc parcare auto
Aspectul ca in trecut s-a permis utilizarea terenului apartinand domeniuui public drept loc parcare este total diferit fata de situatia in care autoritatea publica locala intelege sa utilizeze o anumita zona drept spatiu parcare auto sens in care concesioneaza anual aceste locuri doritorilor
De regaula alocarea locurilor de parcare se face conform principiului primul venit primul servit avand in vedere penuria locurilor de parcare
In Bucuresti daca o familie are 3 masini nu poate beneficia decat de un singur loc de parcare in aproprierea domiciliului.Probabil pot exista diferente intre regulile fiecarui sectorr.
Exista HCL care limiteaza acordarea locurilor de parcare
In sectorul 1 se pot atribui maxim 2 locuri parcare pentru acelasi solicitant indiferent de numarul de vehicule pe care acesta le detine
In alte sectoare numarul locurilor de parcare care se pot concesiona este strict la 1 loc pentru 1 solicitant fara exceptie,chiar daca intentioneaza sa solicite si pentru auto pe persoana juridica