Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere contract prestari servicii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere contract prestari servicii

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cu privire la urmatoarea speta: O societate comerciala - A, incheie cu alta societate comerciala- B (beneficiarul) un contract de prestari servicii, apoi A subcontracteaza lucrarea la alta societate comerciala -C . Ulterior, societatea B intra in insolventa si la solicitarea societatii A de a-i acorda avans pentru realizarea lucrarii, administratorul judiciar da rezolutie de reziliere a contractului incheiat de A cu societatea B si sa execute lucrarea aceasta (A).
INTREBARE: Cum poate fi reziliat acest contract daca in clauzele sale nu se face referire la reziliere??? E legala solicitarea administratorului judiciar? Care ar fi solutia de rezolvare?? Va rog mult sa ma lamuriti....
In baza dispozitiilor prevazute de Art. 20 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei,
administratorul judiciar hotaraste mentinerea sau denuntarea unor contracte incheiate de debitor (lit. j).
Am inteles...prin urmare acesta va fi si motivul rezilierii contractului.. Va multumesc pentru lamurire
~ Conținut șters la cerere ~
Costurile....vor fi clarificate eventual printr-o actiune in instanta, in sensul ca daca se solicita plata unor daune datorate rezilierii.... doar prin instanta putem fi obligati la plata acestora, nu?