Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sentinte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Sentinte

Intrebarea ,este daca in cazul ramaneri in pronuntare si a amanari a sentintei intr-un contencios,verdictul se da in sedinta publica (intra completul in instanta ) ori se da in sala de consiliu ,din practica ma refer .
de cele mai multe ori camera de consiliu, depinde de instanta si de judecator in speta, la noi nu am vazut niciodata in sedinta publica....daca totusi partile se prezinta acolo la pronuntare vine grefierul cu condica si citeste solutia......
Asta inseamna ca nu se mai poate depune nimica in ziua in care se pronunta sentinta,am crezut ca intra judecatorul si iar probe.Multumesc!
pai dupa ce se ramana in pronuntare inseaman ca s-au cam inchis dezbaterile, faza probatorie se inchide chiar inainte de intrarea pe fond deci exclus sa se depuna probe dupa