Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Demersuri intrare invatamant pentru licentiat ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Demersuri intrare invatamant pentru licentiat filologie2003

Buna ziua, in 2003 am absolvit Facultatea de Litere/sectia engleza-franceza,sunt licentiata in Filologie.Pana in prezent am profesat in alt domeniu,insa acum as dori sa intru in invatamant si sa lucrez ca si cadru didactic(profesoara lba engleza).Banuiesc ca m-as incadra pentru a preda la nivel primar si/sau gimnazial.
Ce demersuri este nevoie sa fac sau ce pasi exacti trebuie sa urmez in acest sens?
Trebuie sa aveti absolvit modulul pedagogic cu valoarea de 30 de credite. Daca nu-l aveti, puteti sa-l mai faceti inca, dar va prezentati la concurs anul viitor.
Puteti sa va inscrieti la masteratul didactic si apoi sa candidati pentru un post de profesor.