Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neplata diurnei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neplata diurnei

Buna ziua! Din data de 24 martie ac si pina in prezent lucrez sofer de autocamion munca desfasurind-o pe comunitate europeana 2 luni plecat 2 sapt acasa. Problema este ca patronul nu vrea sa-mi plateasca diurna 0,12 centi pe km si am facut 20 mii de km. M-am uitat atent pe contractul de munca si am vazut ca la administrator e trcut fiul lui pe care il cunosc si care sta in GERMANIA dar de semnat a semnat tatal contractul, deci e un fals? si plus deasta nu este nici inregistrat contractul la ISCTR, Spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac (Am depus reclamatie la ITM) Am sanse sa imi recuperez banii pt care am tras 2 luni si el de ce se face vinovat? poate fii pedepsit? Va multumesc mult!
De unde ati scos acea diurna pe km ?. Plata diurnei pentru km parcurs este nelegala.

Regulamentul European 561/2006
Articolul 10 prevede:
(1) Se interzice întreprinderilor de transport să remunereze conducătorii auto salariați sau care sunt puși la dispoziția lor în funcție de distanța parcursă și/sau de cantitatea de mărfuri transportată, chiar și sub formă de prime sau majorări salariale, în cazul în care o asemenea remunerare este de natură să pericliteze siguranța rutieră și/sau să încurajeze încălcarea prezentului regulament.

Saanse sunt sa va recuperati drepturile banesti restante fie in urma sesizarii ITM-ului, fie in urma promovarii unei actiuni in justitie sau fie in urma unei proceduri de mediere.