Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu sofer tir
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu sofer tir

Sotul meu este angajat ca sofer de tir la o firma de transport din Polonia, lucrand in Germania si alte cateva tari.Plata o primeste la km iar salariu minim net de 250 euro din Polonia.Care este modul legal de plata in aceasta situatie?
Regulamentul Parlamentului European şi al Consiliului (CE) nr. 561/2006
art.10
(1) Se interzice întreprinderilor de transport să remunereze conducătorii auto salariaţi sau care sunt puşi la dispoziţia lor în funcţie de distanţa parcursă şi/sau de cantitatea de mărfuri transportată, chiar şi sub formă de prime sau majorări salariale, în cazul în care o asemenea remunerare este de natură să pericliteze siguranţa rutieră şi/sau să încurajeze încălcarea prezentului regulament.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic