Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

in urma neachitarii unor datorii catre Raiffeisen,am primit acasa o somatie prin care mi se cere ca in termen de o zi sa achit datoria de 35000 ron,sau in cazul in care nu respect somatia,,vom proceda la continuarea executarii silite,in oricare dintre formele prevazute de lege".va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept,sau ce ar trebui sa fac,pentru a-mi re-esalona datoria.multumesc anticipat!
In primul rand ar trebui sa discutati cu banca.
In functie de informatiile primite puteti incerca cu ei o reesalonare a creditului
Somatia primita este din partea unui executor judecatoresc? Esta insotita sau se face referire in cuprinsul ei la o eventuala incheiere de incuviintare a executarii silite din partea unei instante judecatoresti?
Faceti un angajament de plata pe care il depuneti la dosrul de executare. Executorul va lua legatura cu creditoarea si daca aceasta este de acord cu esalonarea platii se a proceda ca atare. Prin expresia ,,vom proceda la continuarea executarii silite in oricare dintre formele prevazute de lege'' se intelege faptul ca daca nu va veti conforma platii, excutorul va infiinta poprire asupra conturilor detinute la institutiile bancare si asupra salariului si mai mult decat atat va face demersurile pentru vinderea la licitatie a unui imobil pe care-l aveti in proprietate.