Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce urmeaza sa fac?- divergente cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce urmeaza sa fac?- divergente cu banca

Am facut o reclamatie la ..p......... in legatura cu un credit ipotecar la o banca......si am primit raspuns cu masurile ce au fost luat impotriva bancii....si anume -recalcularea dobanzii datorate de la semnarea contractului si restituirea sumelor achitate suplimentar,in termen de 30 de zile.Mentionez ca au trecut 2 saptamani de cand am primit eu raspunsul si banca nu a intreprins nimic si urmeaza ca scadenta la rata...si va trebui sa merg sa o achit tot asa?......sau care este urmatorul pas ce trebuie sa il fac?Va multumesc si astept raspunsul d-voastra.#-o
Contactati banca si aratati-i raspunsul primit; solicitati acesteia sa va trimita noul contract pentru a fi semnat.

Nu asteptati sa va contacteze banca... nu o va face niciodata pentru asa ceva!
Astazi am primit un mesaj de la banca ...precum a scazut liborul cu 0,02% si incepand cu luna iulie dobanda scade de la la 7.79 la 7,59% si ne roaga sa mergem sa semnam contractul si sa ne dea un nou scadentar.....mentionez faptul ca nu am mai primit mesaje pana acum ci ne trimitea banca o informare in scris.......asta cred ca e o alta smecherie de a lor......eu nu am ajuns inca la banca cu acea hartie ce am primito in urma reclamatiei ce am facut-o la p..fiindca locuiesc la distanta de 60 de km de oras (banca) si o sa merg doar joi.....intrebarea mea este acuma daca merg la banca si le prezint hartia cu constatarile ce le-au facut in urma reclamatiei mele la p....as vrea sa stiu sa semnez contractul cu asa cifre mari (eu am sperat si asa mi sa spus ca dobanda va scadea la jumatate mai exact undeva la 3,5% fiidca in momentul contactarii creditului liborul nu era asa de mare) sau sa nu il semnez si sa incercam in instanta sau cum sa procedez ca,... cu o dobanda asa mare nu mai pot sa platesc...dar totusi banca nu ar trebui sa se conformeze in urma controlului sau numai printr-o sentinta?
danaadi, utilizator
Exista o posibilitate destul de mare ca banca sa fi contestat in instanta masura dispusa de ANPC. In acest caz, plangerea suspenda aplicarea masurilor dispuse prin procesul-verbal. Ar trebui sa verificati cum stau lucrurile.
dar ar putea sa si depuna plangerea in instanta banca.....mentionez ca reclamatia eu am facut-o in data de 13 mai 2014.....iar raspunsul mia venit in 03 iunie 2014....si acum ma cheama prin mesajul ce ni la transmis sa semnez noul contract cu f f putin scazuta dobanda....ce sa fac sa semnez sau nu??????.