Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

1)Pe citatiile emise de unele instante se cere si timbru judiciar iar pe altele nu, iar la posta mi s-a spus ca nu au mai avut astfel de timbre de un an de zile.
Mai exista obligatia de a depune timbre judiciare?
2)Taxa de timbru se achita in contul consiliului local de la domiciliul reclamantului sau de la sediul instantei? ( si aici pe citatii nu exista o pozitie comuna)
rrocambole, utilizator
de la sediul instantei.
da, evident ca se platesc taxe de timbru
Nu e chiar așa. ;)

1. Taxa judiciară de timbru nu se confundă cu timbrul judiciar.
Conform art. 58 lit. b) din OUG nr. 80/2013, „La data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă: b) Ordonanţa Guvernului nr. 32/1995 privind timbrul judiciar
Deci indiferent ce mai scrie pe unele citații, timbrul judiciar nu mai există de aproape un an.

2. Conform prevederilor art. 40 din OUG nr. 80/2013 - „(1) Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local "Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru", al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei.
(2) Dacă persoana care datorează taxa judiciară de timbru nu are nici domiciliul, nici reşedinţa ori, după caz, sediul în România, taxa judiciară de timbru se plăteşte în contul bugetului local al unităţii administrativ teritoriale în care se află sediul instanţei la care se introduce acţiunea sau cererea.

rrocambole a scris:
Mai exista obligatia de a depune timbre judiciare?

Da, în litigiile care au început înainte de intrarea în vigoare a O.U.G. nr. 80/2013 (art. 55 din acest act normativ).

Multumesc pentru raspuns.
Cum se procedeaza daca la oficiile postale nu se gasesc timbre judiciare de un an de zile?
rrocambole, utilizator
Plătiți suma care reprezintă valoarea timbrului judiciar în același mod în care ați plătit taxa judiciară de timbru.