avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj in cazul concedierii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj in cazul concedierii

Buna ziua,
In cazul in care un angajat este concediat din motive ce nu tin de persoana sa si dupa terminarea perioadei de preaviz se angajeaza a doua zi, spre exemplu, poate beneficia de ajutor de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:31, 11 Iunie 2014
1. Daca se angajeaza si are salariu nu mai poate solicita indemnizatie de somaj.

2. Poate ati vrut sa intrebati altceva, reformulati intrebarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj pentru cei care au beneficiat de subventie adelina19 adelina19 Buna ziua, Am si o o mare nelamurire! Am fost angajata exact cum am terminat liceul, firma a beneficiat de subvantie de pe urma aceasta,am 2ani si jumatate de ... (vezi toată discuția)
Baneficiarii ajutorului de somaj lauraneacsu lauraneacsu in data de 29.06.2009 am fost reincadrata in munca dupa terminarea concediului pentru crestere copil; as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Angajat cu repartitie de la ajofm - primesc salariu mai mare? pisy2 pisy2 buna, Am inteles ca angajatorul ( daca am vechime 3 luni de somaj) ,este scutit de plata impozitelor pe salarul meu pana la sfarsitul perioadei cand ar fi ... (vezi toată discuția)