Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... baneficiarii ajutorului de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

baneficiarii ajutorului de somaj

in data de 29.06.2009 am fost reincadrata in munca dupa terminarea concediului pentru crestere copil; as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de somaj in conditiile in care contractul de munca se desface prin acordul partilor
1. Beneficiati de indemnizatie de somaj numai daca sunteti concediata pentru un motiv neimputabil dvs. Adica vi se desfiinteaza locul de munca (art.65 din Codul muncii).
2. In cazul acesta veti beneficia de prevederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.

3. Daca veti demisiona sau veti pleca cu acordul partilor nu veti beneficia de indemnizatie de somaj.