Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

buna ziua,

As dori sa ma lamuriti cu urmatoarele:

Mama mea a obtinut 2 ha de pamant mostenire din partea parintilor ei, pentru care detine si document(Titlu de proprietate), acum 2 ani a decedat iar in timpul vietii mi-a spus ca dupa moartea ei acel pamant imi revine mie.Suntem 3 frati ,si nu sunt probleme intre noi fiecare am inteles ce ne revine fiecaruia, acum eu doresc sa-mi legalizez acest act pe numele meu, si nu stiu cum se procedeaza,
tin sa mentionez ca si tata a decedat inaintea mamei cu un an,
-mai este nevoie sa dezbatem intreaga mostenire a parintilor sau pot sa ma axez doar pe acest bun propriu al mamei (respectv terenul)?
va multumesc
obligatoriu dezbateti mostenirea, vi se elibereaza certificat de mostenitor, apoi va impartiti bunurile, amiabil prin tranzactie notariala. poate nu au trecut chiar 2 ani de la deces, ca sa faceti operatiunea mai ieftin.
chiar daca aceste terenuri sunt doar a mamei? nu si a tatalui.
va multumesc