Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Solutie pt.recuperare taxe infiintare pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Solutie pt.recuperare taxe infiintare pfa

Sunt administratorul unui SRL din anul 2008 , aceasta firma neavand nicio activiate pana in prezent , in per.2009-2012 activitatea a fost suspendata iar acum este inactiva.Am depus cerere la REg.Com .pt.infiintarea unui PFA , AM ACHITAT TOATE TAXELE IN SUMA DE 253 RON iar dupa 2 zile de la depunere am fost instiintat telefonic ca am cazier fiscal si trebuie sa-mi rezolv problemele.Era vorba de nedepunerea unei declaratii din 2013, care s-a depus acum.Desi acum nu mai sunt probleme , cei de la Anaf mi-au spus ca nu-mi pot elibera cazierul fiscal inainte de a veni controlul fiscal .La Reg.Comertului s-au obtinut 2 amanari pt.a-mi rezolva problema de la Finante iar acum am fost anuntat ca daca nu prezint cazierul fiscal in 4 zile , pierd suma achitata la inceput drept taxe de infiintare.As vrea sa va intreb daca legal nu exista o alta posibilitate si de ce este nevoie de control fiscal la o firma cu 0 de la infiintare si pana acum?Multumesc.
george-neagu, moderator
Controlul fiscal consta in verificarea sediului social.