Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prescriere litigii de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prescriere litigii de salarizare

Buna ziua,

Am o intrebare: cand anume se prescrie dreptul de a chema in instanta o firma pentru recuperarea unor drepturi banesti ? Am citit Codul Muncii si mi se pare un pic confuz. Deci sa presupunem ca este vorba despre un contract de munca in care scrie ca plata salariului se face pe data de 10 a lunii. Asta implica, practic, ca pe data de 10 august, de pilda, se platesc drepturile salariale pentru luna iulie. Daca pe mine ma intereseaza sa recuperez drepturi banesti neplatite pe luna AUGUST, prescrierea apare in data de 10 august dupa 3 ani, sau in data de 10 septembrie, dupa 3 ani de la litigiu ?

Multumesc.
Cei trei ani incep sa curga de la data nasterii dreptului ( adica de la data cand ar fi trebuit sa primiti salariul-vedeti cum este specificat in contractul dvs de munca sau CCM la nivel de unitate)
Art. 166. - (1) Dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale, precum si cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligatiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescriptie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoastere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului."
noiklosa a scris:

Buna ziua,

Am o intrebare: cand anume se prescrie dreptul de a chema in instanta o firma pentru recuperarea unor drepturi banesti ? Am citit Codul Muncii si mi se pare un pic confuz. Deci sa presupunem ca este vorba despre un contract de munca in care scrie ca plata salariului se face pe data de 10 a lunii. Asta implica, practic, ca pe data de 10 august, de pilda, se platesc drepturile salariale pentru luna iulie. Daca pe mine ma intereseaza sa recuperez drepturi banesti neplatite pe luna AUGUST, prescrierea apare in data de 10 august dupa 3 ani, sau in data de 10 septembrie, dupa 3 ani de la litigiu ?

Multumesc.

De exemplu, daca data platii salariului este 10 august 2008, atunci termenul de prescriere de 3 ani incepe sa curga de la aceasta data si se va sfarsi in data de 10 august 2011.
Multumesc, dar raman nedumerit. Tocmai ca am citit si eu 166 (1), iar asa cum inteleg acest articol, ma gandesc ca "datoria acelor drepturi salariale" exista pe data de 10 ale lunii urmatoare prestarii muncii. In CM scrie ca se plateste pe data de 10 ale lunii, si imi amintesc perfect ca se platea activitatea din luna precedenta - mai ales ca patronatul bagase abuziv si unilateral o clauza de "acord global" in care era nevoie sa faci, chipurile, o norma ca si cadru tehnic de conducere de activitatea caruia nu depindea decat partial, la o adica, performanta unui departament. Deci patronatul evalua ce ai prestat in luna iulie si platea banul pe 10 august.

Un concediu medical neplatit de catre angajator, sau concediul de odihna neefectuat, daca e neplatit, se prescrie tot la 3 ani de la data cand firma trebuia sa il plateasca ?
Da, plata concediului medical se prescrie tot in termen de 3 ani de cand trebuia efectuata aceea plata.
in cazul concediului de odihna neefectuat este putin mai complicat. Codul muncii prevede doar un singur caz de compensare in bani a concediului de odihna neefectuat si anume la incetarea contractului individual de munca. Deci data platii concediului de munca neefectuat este data incetarii CIM si de la aceasta data incepe sa curga cei 3 ani in care puteti sa solicitati plata acestuia.