Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prescriere litigii de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prescriere litigii de salarizare

Buna ziua,

Am o intrebare: cand anume se prescrie dreptul de a chema in instanta o firma pentru recuperarea unor drepturi banesti ? Am citit Codul Muncii si mi se pare un pic confuz. Deci sa presupunem ca este vorba despre un contract de munca in care scrie ca plata salariului se face pe data de 10 a lunii. Asta implica, practic, ca pe data de 10 august, de pilda, se platesc drepturile salariale pentru luna iulie. Daca pe mine ma intereseaza sa recuperez drepturi banesti neplatite pe luna AUGUST, prescrierea apare in data de 10 august dupa 3 ani, sau in data de 10 septembrie, dupa 3 ani de la litigiu ?

Multumesc.
noiklosa
eu am dat doar un exemplu ... in speta, daca data platii salariului pentru luna august este 10 septembrie 2008 atunci actiunea se depune pana la data de 10 septembrie 2011.