avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 731 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pot circula cu masina?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pot circula cu masina?

Buna ziua. Am si eu o nelamurire! Am cumparat o masina de la un individ iar pe talon si cartea masini e propietar o firma ! Si individul refuza sa imi dea certificatul fiscal... Ce pot face sa inmatriculez masina ? Pe spatele talonului e o stampila cu numele firmei respective! Pot circula cu masina fata probleme ...am asigurare ,tot in regula ! Ps: contractul vanzare - cumparare este cu individul
Cel mai recent răspuns: Vlaciu , utilizator 17:40, 18 Iunie 2014
Contractul de vanzare cu individul este nul de drept, fara certificatul fiscal anterior insotitor. Da puteti circula, pana va opreste politia prima data.


P.S. Erati smart daca puneati intrebarea asta inainte de a da banii ... :tooth:
Ultima modificare: Duminică, 15 Iunie 2014
trandafir2, moderator
Vlaciu a scris:


Am cumparat o masina de la un individ iar pe talon si cartea masini e propietar o firma ! Si individul refuza sa imi dea certificatul fiscal...


Vanzatorul nu poate sa va prezinte certificatul fiscal de vreme ce nu a finalizat procedura de achizitie bun mobil,respectiv nu a inregistrat auto pe rolul sau fiscal
Puteti circula cu masina pana la eventual control in trafic,cand se va constata ca nu sunteti proprietar al auto si nici nu aveti procura de la proprietarul de drept

SI eu ce trebui sa fac pentru a inscrie masina ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circulatie cu auto cu alt proprietar costel781 costel781 buna seara, am cumparat o masina de la o persoana fizica care la randul sau a cumparato de la o firma, firma respectiva a dat faliment, eu am toate actele ... (vezi toată discuția)
Cum pot inscrie masina pe numele meu? luca-aurel luca-aurel Salutare! Am o mare problema, si va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi daca puteti!! Inainte de sarbatori, intr.o sambata am cumparat o masina gasita pe ... (vezi toată discuția)
Probleme cu inmatricularea mircea_av mircea_av Buna ziua ,am cumparat anul trecut o masina ,de comun acord am fost sa-i platesc impozitul si sa circul cu ea ,dar acu a venit sc pe numele meu ,,,totul ... (vezi toată discuția)