Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Pot circula cu masina?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Pot circula cu masina?

Buna ziua. Am si eu o nelamurire! Am cumparat o masina de la un individ iar pe talon si cartea masini e propietar o firma ! Si individul refuza sa imi dea certificatul fiscal... Ce pot face sa inmatriculez masina ? Pe spatele talonului e o stampila cu numele firmei respective! Pot circula cu masina fata probleme ...am asigurare ,tot in regula ! Ps: contractul vanzare - cumparare este cu individul
Contractul de vanzare cu individul este nul de drept, fara certificatul fiscal anterior insotitor. Da puteti circula, pana va opreste politia prima data.

P.S. Erati smart daca puneati intrebarea asta inainte de a da banii ... :tooth:
trandafir2, moderator
Vlaciu a scris:

Am cumparat o masina de la un individ iar pe talon si cartea masini e propietar o firma ! Si individul refuza sa imi dea certificatul fiscal...

Vanzatorul nu poate sa va prezinte certificatul fiscal de vreme ce nu a finalizat procedura de achizitie bun mobil,respectiv nu a inregistrat auto pe rolul sau fiscal
Puteti circula cu masina pana la eventual control in trafic,cand se va constata ca nu sunteti proprietar al auto si nici nu aveti procura de la proprietarul de drept

SI eu ce trebui sa fac pentru a inscrie masina ?