Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme cu inmatricularea
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme cu inmatricularea

Buna ziua ,am cumparat anul trecut o masina ,de comun acord am fost sa-i platesc impozitul si sa circul cu ea ,dar acu a venit sc pe numele meu ,,,totul ok.Mergem ,facem actele de vanzare si imi trece si pe talon data si semnatura precum ca-i trecuta pe numele meu ,dar cand sa ceara fiscalul ,l-a gasit cu 750 roni datorie,nui da pana nu achita , el nu poate decat in vreo 3 luni ,cum procedez daca m-a opreste in trafic imi ia talonul dupa 30 de zile ,care ar fi solutia sa pot circula ,si am mai platit si asigurarea pe numele meu ,e valabila?multumesc,,,,daca fac un act de comodare pot circula daca e scris la instrinare talonul si asigurarea e valabila?
dar acu a venit sc pe numele meu ,

Rugam incercati sa va exprimati pe intelesul tuturor
,am cumparat anul trecut o masina ,de comun acord am fost sa-i platesc impozitul si sa circul cu ea

Legea in vigoare prevede obligativitatea cumparatorului sa finalizeze procedura de achizitie auto in termen de 30 de zile de la incheierea documentului
daca fac un act de comodare pot circula

Daca instrainarea bunului auto a survenit urmare incheierii contractului de vanzare cumparare,legal ,
vanzatorul nu mai poate sa va incheie suplimentar si contract de comodat,deoarece in baza documentului de tranzactionare nu mai este proprietar al bunului mobil