avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Subiect: AJUTOR PENTRU DECES
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Subiect: AJUTOR PENTRU DECES

Subiect: AJUTOR PENTRU DECES

Bunica mea a murit pe data de 28 martie 2009 , ea nu era asigurata dar primea ajutor social de la primarie.Cheltuielile de inmormantare au fost suportate integral de mine. Doresc sa stiu daca beneficiez de ajutorul de deces si care este procedura ?
Cu stima,
Titel.
Cel mai recent răspuns: ContSters91102 , utilizator 15:57, 26 Mai 2009
teoretic ati putea beneficia, insa practic acest ajutor de inmormantare se da numai persoanelor singure, fara familie si urmasi cu venituri.Oricum, puteti incerca la primarie si vedeti ce obtineti.
AJUTOR DE DECES TEMEI LEGAL: conform HG.44/2000.

BENEFICIARI:
rudele decedatului care au suportat cheltuielile de inmormantare.
se acorda numai daca persoana decedata nu era salariat, pensionar, somer sau persoana cu handicap;
se acorda in cel mult 30 de zile de la data decesului.
ACTE NECESARE:
Cerere scrisa de solicitant;
BI titular;
Certificat de deces;
Chitante cheltuieli de inmormantare pe numele titularului
Declaratie / Acte doveditoare ca titularul nu a primit alt ajutor de deces;
Adeverinta de venit titular (pensie, somaj, salariu, etc.);
Acte care dovedesc gradul de rudenie a titularului cu decedatul.
IMPORTANT !
Ajutorul de deces se acorda numai daca dosarul este complet si ANCHETA SOCIALA este favorabila.

Acest extras va poate fi de ajutor in vizita pe care o veti face la Primarie !
buna ziua

am si eu o problema, socrul meu a murit acum vro 10 luni, el nu era salariat nici pensionar nici asigurat nu era, in acel moment am sunat la primarie sa ma interesez de un ajutor de inmormantare si de acolo mi au zis k nu are cum sa i de a vrun ajutor, nici sotului meu la servici nu i sa dat vrun ajutor.
Ce as putea sa fac sa primesc si eu un ajutor de inmormantare, sau acum e prea tarziu k deja sa u dus 10 luni de la moartea lui,
astept un raspus cat mai urgent
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de stat pentru deces claudela claudela Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti intr-o problema: pe 30 dec socrul meu a murit. Nu avea pensie, nu era asigurat in niciun fel. Sotul si fratii lui au suportat ... (vezi toată discuția)
Ajutor de înmormântare . MihaaaM MihaaaM Bună ziua ! Fratele meu a decedat ,nu era asigurat nici pensionar ,avea doar ajutorul social de la Primărie .Beneficiem de ajutorul de înmormântare ?? Daca ... (vezi toată discuția)
Ajutor de deces razvan61 razvan61 Fratele sotiei mele a decedat...de 4 ani ea il sustine atat financiar , cat si moral si social , nefiind asigurat...nu are nici o alta ruda...ea va suporta ... (vezi toată discuția)