Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cale acces curte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cale acces curte

Buna ziua,
De curand am achizitionat un apartament la un duplex cu curte. O parcela din aceasta curte este inclusa in actul meu de vanzare cumparare. Problema este ca, eu, ca sa ajung pe aceasta parcela trebuie sa trec prin parcela vecinului meu din duplex. Va rog sa imi spuneti daca vecinul meu este obligat prin lege sa imi lase cale de acces spre terenul meu, pentru ca altfel nu stiu cum as putea ajunge aici. Multumesc anticipat.
In mod corect, un act de vanzare cumparare in conditiile specificate de dvs., nu putea fi facut fara a se asigura calea de acces la proprietate. Cititi cu atentie daca nu cumva este facuta specificatia ca pe terenul aferent locuintei vi s-a transmis dreptul de folosinta. Daca este asa, nu trebuie sa va faceti griji, pt. ca dr. de folosinta este tot ce aveti nevoie. Daca insa nu este stipulat nici acest drept, atunci va trebui sa verificati cine este proprietarul terenului pe care treceti si sa-i solicitati acestuia ori> sa va vanda o cota indiviza din acesta, ori > sa va constituie un drept de superficie asupra acestuia.
Trebuie vazut ce scrie in actul de vanzare, care e bun comun, care e personal, cum s-a facut dezmembrarea sau orice alte acte juridice din spatele situatiei actuale... in functie de asta alegeti ce puteti face.