Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Frauda sau nu?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Frauda sau nu?

Buna ziua.
Problema mea consta in faptul ca desi am facut cerere prin care am declarat ca in imobilul in care am domiciliul nu va mai locui nimeni pe o perioada nedeterminata luandu-mi angajamentul ca la revenirea mea sa anunt seful de scara si sa fac cerere scrisa catre presedintele asociatiei , seful scarii a "bagat" persoane la asociatie in diverse luni cate 1 , cate 2 in baza faptului ca "cineva" ar fi vazut diverse activitati. De mentionat >
1. pot dovedi ca eu am fost trecuta in cartea de imobil al altei societati (am fost mutata din cauza serviciul logodnicului)
2. de cate ori am venit acasa nu am stat mai mult de cele 10 zile la care am dreptul prin lege (venirea acasa a fost la intervale de 5 , 6 luni sau chiar un an.)
3. acest lucru se datoreaza unei "razbunari" personale a sefului de scara.
Cum pot actiona pentru a dovedi ca acesta a facut uz de functia pe care o are ca si sef de scara?

A doua problema ar fi urmatoarea>
In luna octombrie a anului 2012 am debransat de la CET. Pentru a putea sa ma debransez de la caldura am fost obligata sa tai si tevile de apa cald , lucru care am si facut. Dupa ce a venit constatatorul ;i a vazut ca e in regula totul , cei de la CET au uitat sa trimita catre Asociatia de locatari dovada ca am debransat. Atunci cand am venit sa platesc ce aveam de platit am observat acest lucru si am solicitat doamnei de la Asociatie sa sune la CET pentru confirmare. A primit si confirmarea. Problema mea este ca in tot acest timp am fost obligata sa platesc diverse sume pentru apa calda incluzand diferente de apa calda si consum efectiv nedeclarat de mine (pentru a nu aveam ce declara fiind taiate tevile). Am rugat-o pe doamna respectiva sa se faca o regularizare privind aceste costuri , insa nu s-a facut nimic. Explicatia data > aveati trecute persoane la intretinere (desi practic nu ar fi trebuit conform problemei mentionate anterior). Cum pot scoate la capat tot tam-tamul acesta? Mi se incarac factura si eu nu pot face nimic? Multumesc anticipat.
1-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa solutioneze cererile proprietarilor
Seful de scara ,legal nu detine competenta sa dispuna dupa propriul interes,sau dorinta modificarea numarului de persoane in evidenta de calcul a intretinerii
La plecarea din imobil ati informat oficial cu inscris inregistrat la asociatia de proprietari ,cererea dv de scoatere din evidenta a locatarului ?
2-Este problema care poate fi solutionata direct de catre presedintele de asociatie,care daca are interes,poate corobora situatia expusa de dv cu intarzierea emiterii dovezii de debransare ,cu inexistenta de locatari in apartament si poate dispune administratorului sa opereze cuvenitele corectii
Cum insa ,corectiile respective au drept consecinta o stornare de sume,respectiv operatii suplimemtare in contabilitatea asociatiei de proprietari,nu exista garantia interesului administratorului de imobil sa aloce interes si timp pentru solutionare
- da am facut cerere scrisa si semnata catre presedinte ca eu nu voi locui in apartamanet pe o perioada nedeterminata.
- tabelul cu numarul persoanelor ce locuiesc in imobile este dat de catre seful de scara. Am intrebat-o pe cea de la Asociatie , daca el vine si spune ca locuiesc 10 persoane fara dovezi sau stiu eu alt ceva ei trec 10 persoane? a zis cu zambetul pe buze ca da.
- am vorbit personal cu Presedintele Asociatie (care este vecin la o scara alaturata) despre aceste probleme iar el imi spune sa rezolv cu seful de scara , sa fac cerere. Cu seful de scara nu am ce vorbi ca are ceva de impartit cu noi (nu stiu ce anume probabil nu ii place numele de familie) , cerere am facut la Asociatie pentru recalcularea costurilor insa stimata doamna de acolo acum sustine ca nu am dat nimic. Prin ce metode pot contesta aceste actiuni?
In temeiul disp HG nr 1588/2007 art 12 A al A lit c si d aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva valori de intretinere impusa in lista de intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Seful de scara nu are competenta sa dispuna dupa propriul interes,simpatii/antipati numar majorat de locatari
In cazul in care exista cerere oficial inregistrata si preluata de catre presedintele de asociatie
notificati oficial presedintele de asociatie sa exercite cu buna credinta obligatiile ce ii revin,sub sanctiunea obligarii la plata a cv cheltuieli ocazionate de solutionarea in instanta
Daca nu solutionati amiabil la nivelul asociatiei de proprietari,sesizati oficial abuzul la serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie
Succes !
Va multumesc pentru promptitudine!