Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare cumparare imobil

Prietenii nostrii ,proprietarii unei case de locuit doresc sa se stabileasca in strainatate. Vor sa ne vanda noua casa dar desi au autorizatie de constructie pe numele lor si platesc impozit la Primarie de peste 20 ani au casa construita pe un teren ce este trecut in titlul tatalui prietenului meu. Cum putem sa realizam vanzarea (efectuarea cadastrului, intabularea etc) tinand cont de faptul ca nu se intelege cu proprietarul terenului si nu poate conta pe cooperarea acestuia?
Va multumesc.
După umila mea părere, sunt două situații, după intabularea dreptului de proprietate asupra construcției:
1. Vânzare și ulterior solicitare drept de servitute.
2. Accesiune imobiliară artificială art. 581 C.civ. Cel mai mult înclin să cred că va fi posibil ceea ce urmăriți prin acest procedeu / acțiune în fața instanței. Construcția, având la bază autorizație de construcție se poate zic eu înscrie în cartea funciară, probabil că există și un act din care rezultă dreptul de folosință asupra terenului unde a fost edificată construcția.