Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT MUNCA

angajatorul a modificat contractele de munca ale angajatilor. i-a trecut o perioada in concedii fara plata , in lipsa unor cereri formulate de angajati. modificarile au fost facute pe ascuns. acum , la incetarea contractului de munca , ne-am trezit ca avem vechime mai putina decat trebuia. ce trebuie facut? raspunde angajatorul penal? se poate face o mediere in aceste conditii ? adica sa ne intelegem cu el , si daca ne plateste suma de care ne-a pagubit , sa nu mai mergem in instanta?
astept raspuns , multumesc.
Numai printr-o actiune in instanta puteti anula efectele acelei fapte savarsite de catre angajator. De asemenea, pentru infractiunea de fals se poate face si plangere penala.