Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sulta prevazuta in Cartea Funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sulta prevazuta in Cartea Funciara

Doresc sa achzitionez un teren extravilan, in a carui extras de carte funciara, este prevazuta o suma ca sulta, pentru alte trei persoane. Acea sulta a fost stabilita ca urmare a unei actiuni in instanta de iesire din indiviziune, actiune finalizata in anul 2005, ca definitiva. Intrebarea mea este daca pot sa achizitionez terenul in cauza, desi nu este scazuta sulta respectiva si pe care sa o preiau asupra mea, urmand ca ulterior sa solicit instantei sa constate prescriptia acesteia? Stima!
Cumparati cu toate sarcinile si obligatiile (debitele) atasate dreptului de proprietate achizitionat.
Verificati daca debitul (sultele) este chiar prescris
legalmgm, utilizator
Din cate am vazut in C.civ., termenul de prescriptie este de 3 ani. Oricum este vorba de o suma modica, de 1 400 000 ROL, dar pentru care ceilalti nu doresc sa ii primeasca si sa dea o declaratie notariala in sensul asta, motiv pentru care cred ca e mai bine sa procedez asa. Stima!