Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura storno

Se poate face o factura storno la o factura emisa in 2013 sau clientul imi refactureaza marfa? Concret am vandut o marfa in noiembrie 2013 si clientul imi comunica ca marfa nu este comforma . Dupa analiza marfii am constatat si noi acelasi lucru. Deci cum este legal storno sau refacturare de la client ( avand in vedere ca valoarea a fost prinsa in bilanturile firmelor)? Si dupa ce marfa ajunge la mine , ce fac cu ea ?Ii fac proces verbal de casare , dar imi mai trebuie vreun document ca am distrus-o sau dusa la agenti comerciali care primesc deseuri industriale ?
factura de retur... daca este o marfa degradata din cauze obiective sau in limita pierderilor tehnologice specifice atunci va trebuie dovada scoaterii din circuitul economic (ex. predare la deseuri) caz in care fiscal puteti descarca pe cheltuieli deductibile... altfel, ori o imputati,ori suportati cheltuiala nedeductibila si ajustati tva dedusa
Multumesc pentru sfat. Mai intrebam cum este mai corect : factura storno emisa de mine , sau factura de retur emisa de client ?
v-am spus:- factura de retur! factura se storneaza atunci cand operatiunea nu mai are loc...in aceasta situatie transferul s-a realizat, din motivele pe care le-ati enuntat si urmare a unei intelegeri amiabile, produsele se returneaza...deci se vor factura de catre partener .