Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltratii apa perete exterior; parti comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltratii apa perete exterior; parti comune

Buna Seara , va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in situatia pe care o prezint mai jos :
Stau la bloc , la etajul 2/4 , apartament izolat exterior , proaspat renovat . In urma ploilor de astazi m-i sa infiltrat apa in peretele exterior de la sufragerie si curgea inauntru de mi-a facut balta. Am iesit afara sa vad care-i situatia la exterior si am vazut ca tencuiala vecinului de la etajul 4 este degradata. Am prezentat problema administratorei si mi-a zis ca nu are cu ce sa ma ajute asociatia intrucat partea comuna este considerata doar fatada (efectiv partea cu intrarea in scara).Este definita undeva mai exact notiunea de fatada? .Cum pot rezolva situatia asta ? Intrucat nu am de gand sa ii tencuiesc peretii vecinului , dar nici cu balta in casa nu pot sta de fiecare data cand ploua. Multumesc anticipat
Este partea asociatiei si culpa ei.
Administratorul zice asa sa se apere...
In HG 1588/2007 cu normele de aplicare a Legii 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari se prevad urmatoarele:
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
Art. 43. - Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, in functie de suprafata utila a apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta, reprezinta cheltuielile efectuate pentru administrarea, intretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz, consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate in proprietate comuna.
Art. 44. - (1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna.

....toate fatadele, nu portiuni din fatada.
Ionut1982 a scris:

. Am prezentat problema administratorei si mi-a zis ca nu are cu ce sa ma ajute asociatia intrucat partea comuna este considerata doar fatada (efectiv partea cu intrarea in scara)

Sustinerea administratorului este eronata
Partea comuna de imobil este reprezentata de tot ceea ce reprezinta partea de imobil excluzand proprietatea privata=apartamentele
Parte comuna reprezinta partea exterioara imobil,cale acces,subsol tehnic,terasa,ghena,
uscatorii
Multumesc tuturor pentru informatii si ajutor