Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... impartirea dividendelor
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

impartirea dividendelor

Suntem 2 actionari intr-o firma care detinem cate 25 la suta din actiuni, iar al treilea asociat detine 50. Asta inseamna ca el este actionar majoritar si el hotaraste cand si cum se impart dividentele?
Va multumesc.
Problema este ca firma a realizat profit net de 600.000 sau 950.0000ron in 2007, in 2006 270.000ron , capitalurile sunt de 991.000 ron activele imobilizate 1120.000 ron. Eu nu am luat nici un ban din toate astea si chiar nu pot sa intru in posesia a nimic din toate astea. Plus ca mai urmeaza si anul 2008. In procesul verbal este trecut un singur asociat cu 50% si este trecut liniuta la absolut toate rubricile de impartire sau repartizare pe domenii a banilor. Ce pot face sa intru in posesia banilor?
Multumesc.
Am impresia ca v-am mai scris in alt topic: daca hotararea a fost luata cu respectarea formalitatilor de convocare, cu cvorumul si majoritatea de vot, toate asa cum sunt prevazute de lege si de actul constitutiv, atunci nu puteti ataca hotararea resepectiva si nu puteti cere niciun ban.