Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ce sunt activele imobilizate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ce sunt activele imobilizate?

Daca puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti va rog ca nu ma pricep deloc la contabilitate, ce sunt activele imobilizate si la ce folosesc? Si ce reprezinta capitalurile proprii?
Va rog sa imi specificati si mie sursa literaturii de specialitate unde apare asociat termenul de "Imobilizarilor necorporale" cu termenul de "Active fictive"
Va multumesc
Observ ca nu cititi tot textul....din pacate!!!!.. Atunci poate cititi STANDARDELE INTERNATIONALE DE CONTABILITATE , in speta: IAS 16 si IAS 38. Daca mai cititi si EVALUAREA UNEI INTEPRINDERI , atunci o sa mai intalniti si acest termen , mai cu seama cand activele sunt evaluate si se elaboreaza BILANTUL ECONOMIC.
Bilantul economic are la baza Bilantul contabil.Dupa ce avaluam toate elementele patrimoniale calculam ACTIVUL NET COREJAT care din punctul meu de vedere reprezinta oglinda reala a COMPANIEI. Nu putem sa consideram active reale cheltuielile de constituire , concesiuni , brevete, licente, marci de fabricatie samd.
ACTIVELE IMOBILIZATE sunt active detinute pe o perioada mai mare de un an, generatoare de beneficii economice viitoare CEEA ce contravine .
Legislatia internationala le mai numeste si Active fictive deoarece nu sunt generatoare de venituri viitoare.