Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preluare angajati pe sucursala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preluare angajati pe sucursala

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, ce posibilitate am sa preiau contractele individuale de munca de la societatea mama la sucursala?Este posibil, tinand cont de faptul ca sucursala nu are personalitate juridica? Multumesc!
Este posibil , numai daca asa ceva este aprobat de societatea -mama.
Si cum as putea face asta fara a inceta contractele individuale de munca? Exista vreo posibilitate sau singura solutie ramane incetarea contractelor cu art.55 lit.b si apoi facute alte contracte pe sucursala? Multumesc!
Va prevalati de dispozitiile art.173 si urm. din Codul Muncii si ale Legii nr.67/2006.