Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot scoate fata in strainatate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot scoate fata in strainatate?

Am castigat copilul prin hotararea definitiva si irevocabila de stabilire domiciliu minor la mine acasa. Totodata, autoritatea tutelara parinteasca se exercita exclusiv de catre mine, mama copilului. Tatal mai trebuie sa-si dea acordul ca eu sa plec afara din tara cu fetita, in acest caz?
Pot scoata copilul si sa plec cu el in strainatate, fara ca tatal sa isi mai dea acordul?
La vama mai cere sa fie si acordul tatalui dat? Ce acte trebuie sa am la mine?
Un exemplar al hotararii judecatoresti legalizat. Nu va trebuie acordul celuilalt parinte in ipoteza in care autoritatea parinteasca nu se exercita in comun.
:spam:
"Daca aveti autoritatea parinteasca exercitata exclusiv de dumneavoastra, nu mai este nevoie semnatura tatalui copilului.
Puteti pleca in strainatate cand doriti fara ca ael sa se poata opune in vreun fel, sau sa va ceara la vama o semnatura in acest sens.
Trebuie sa aveti hotararea legalizata si tradusa."

Ar trebui sa luati de bun acest raspuns, e dat chiar de dvs unui alt utilizator la 21.59.