Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperare restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperare restante la intretinere

Ce sanse are o asociatie de proprietari sa-si recupereze restantele la cotele de intretinere ale unui proprietar care a cumparat apartamentul prin creditul "Prima casa " ? Mentionez ca apartamentul este cumparat de mai putin de 5 ani. Multumesc.
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari beneficiaza de facilitatea legal prevazuta de
Legea nr 230/2007 Art. 50
(1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona în justitie pe orice proprietar care
se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociaÑiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinta dată în favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice

Art. 51
(la data 21-Jan-2008 Art. 51 din capitolul VI reglementat de Art. 26 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu,
precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele
datorate cu titlu de cotă de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, după
cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei, la cererea
preşedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de
plată a cotelor de contributie din care rezultă suma datorată cu titlu de restantă.
Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociatiei de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitantei ori a altui înscris prin care asociatia confirmă plata
sumei datorate.
(3) Operatiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la alin. (1) şi
(2) sunt scutite de taxă de timbru.

De acord. Insa la cumpararea unui apartament prin programul "Prima casa", se inscrie in favoarea statului roman si a bancii finantatoare, a unei ipoteci de rang 1, proportional cu procentul de garantare, precum si notarea in Cartea funciara a interdictiei de vanzare pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini pana la rambursarea integrala a creditului. Si atunci, ma gandesc, mai are vreo sansa asociatia sa recupereze banii ?
Presedintele de asociatie are dreptul,conform normei citate sa desfasoare demersuri in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta
mihaela6202 a scris:
.. ma gandesc, mai are vreo sansa asociatia sa recupereze banii ?

Daca cei ce conduc asociatia stau pe ganduri, vor deveni ganditori.
Daca vor aplica penalizari, vor notifica, vor institui privilegiul imobiliar, vor siste utiliatile restantierului, vor actiona in instanta..., cu siguranta vor recupera debitele stabilite in mod legal pe listele de plata.
Datoria se recupereaza la fel ca in orice al caz.

Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra apartamentelor si altor spatii proprietati individuale ale proprietarilor din condominiu, precum si un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele datorate cu titlu de cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, dupa cheltuielile de judecata datorate tuturor creditorilor in interesul carora au fost facute.”

Nu are nici o relevanta ca nu au trecut 5 ani de la cumparare prin prima casa.
Ca sa va recuperati datoriile nu trebuie sa fie vandut, se executa prin executor judecatoresc.
grandanat, utilizator