Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretare clauza contractuala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretare clauza contractuala?

Buna seara.
Clauza contractuala este urmatoarea.
In cazul incetarii/rezilierii contractului din initiativa asociatului unic, DACA SOCIETATEA INREGISTEAZA PROFIT, aceasta se obliga la plata a 12 indemnizatii lunare brute catre administratorul unic, in termen de 30 de zile de la data incetarii/rezilierii contractului de mandat.
La momentul incetarii contractului societatea nu inregistra debite deci nu indeplineste conditiile de plata, iar o alta interpretare nu cred ca rezulta din aceasta clauza contractuala, in sensul ca societatea de exemplu anterior in 2013 a inregistrat profit cu respectivul administrator, sau ca ulterior daca societatea va realiza profit administratorul ar fi indreptatit la acesta indemnizatie.
Dvs. cum intelegeti aceasta clauza, se poate interpreta altcumva decat am facut-o eu?
multumesc.

nu se poate interpreta o clauza decat raportat la intregul contract.
Admin, administrator
Depinde si de motivatia incetarii contractului... si de restul din el, desigur.
O condamnare cu suspendare a administratorului pt neglijenta in serviciu este o motivatie, ar fi inca un argument in plus pt neacordarea sumei repective?
multumesc